Nestor projektas
Vienas iš trijų ES finansuojamo projekto NESTOR bandymų – bandymas Baltijos jūros regione – buvo sėkmingai įgyvendintas Kuršių mariose, Lietuvos Respublikoje.
2022 m. lapkričio 15-17 d. Kuršių mariose vyko pirmasis iš trijų NESTOR projekto bandymų, kurio metu buvo išbandytos naujausios NESTOR sukurtos technologijos. Šiomis technologijomis buvo siekiama pagerinti neteisėtos migracijos ir kontrabandos per valstybės sieną stebėseną, taip pat palengvinti keitimąsi duomenimis tarp Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (VSAT) ir kitų Lietuvos bei užsienio institucijų.
Pagal bandomąjį scenarijų 16 km ilgio Lietuvos–Rusijos siena Kuršių mariose buvo saugoma nuo bandymų ją kirsti motorinėmis valtimis, paprastomis valtimis, bepiločiais orlaiviais, nuo kontrabandininkų, galimai apsirengusių nardymo kostiumais. Bandymo metu buvo išbandytos šios šiuolaikinės technologijos:
- Radijo dažnių stebėjimo ir lokalizacijos sistema, skirta radijo signalams atpažinti. Ši sistema aptinka, klasifikuoja ir apdoroja žinomus ir nežinomus radijo dažnių signalus naudodama paskirstytą mobiliųjų ir stacionariųjų radijo dažnių imtuvų bei krypties ieškiklių tinklą, be kita ko, atitinkamą signalų apdorojimo programinę įrangą. Visa gauta informacija siunčiama tolesniam apdorojimui į NESTOR valdymo ir koordinavimo centrą.
- Tiesioginių vaizdo srautų analizės komponentai. Pagrindinis tikslas – apdoroti tiesioginius vaizdo srautus iš įvairių NESTOR optinių jutiklių (vaizdo, naktinio matymo, šiluminių) ir naudojant dirbtinio intelekto modelius nustatyti objektų buvimo vietą, juos atpažinti, klasifikuoti ir sekti.
- Iš NESTOR valdymo ir koordinavimo centro valdomi bepiločiai įrenginiai, skirti povandeninei erdvei (bepiločiai povandeniniai laivai) ir teritorijai stebėti iš oro ( interaktyvaus kabelio jungtimi pririšami bepiločiai orlaiviai).
- Vadovavimo ir koordinavimo centro sistema, kuri per sąveikumo lygmenį integruoja visus skirtingus stebėjimo, kontrolės, analizės ir sprendimų priėmimo paramos modulius ir užtikrina unikalią bendradarbiavimo aplinką, skirtą operacijoms planuoti ir vykdyti naudojant tekstinius pranešimus, žemėlapių lentą ir vaizdo konferencijas.
NESTOR bandymų metu buvo išbandytos tokios naujausios projekte sukurtos technologijos kaip interaktyvaus kabelio jungtimi pririšamas bepilotis orlaivis, povandeninis bepilotis laivas, vaizdo stebėjimo kamera, radijo dažnių monitoriai ir holistinė sienos stebėjimo sistema, kurioje integruotos visos minėtos technologijos. Bandymų vieta pavaizduota 1 paveiksle.
2021 m. lapkričio mėn. prasidėjusį NESTOR projektą (www.nestor-project.eu) įgyvendina 21 konsorciumo partneris, įskaitant ir VSAT, iš 13 Europos Sąjungos šalių. NESTOR finansuojamas Europos Komisijos programos „Horizon 2020“ lėšomis. Šio bandymo vieta pavaizduota 1 paveiksle.
Bandymo metu buvo išbandyta projekto metu sukurta išankstinio perspėjimo sistema, taip pat techninė įranga bei jos patobulinimai, skirti aptikti ir atpažinti objektus po vandeniu, ant vandens, ore ir sausumoje. Bandymų metu buvo vykdomi trys scenarijai, kurių metu buvo siekiama pademonstruoti, kaip NESTOR sistema gali padėti VSAT pareigūnams užfiksuoti neteisėtos migracijos pažeidimus ar kontrabandos gabenimo atvejus per Lietuvos Respublikos sieną, o kartu ir Europos Sąjungos išorinę sieną sausuma, oru ir vandens keliais.
Paveikslas Nr. 1
Bandymai Kuršių mariose buvo sėkmingi ir suteikė vertingos patirties tarnybos pareigūnams, kurie turėjo galimybę sužinoti, kaip įdiegus ir sukonfigūravus naujausias NESTOR sukurtas technologijas bei naudojant modernias aptikimo priemones išplečiamos kontrabandos aptikimo ir stebėjimo galimybės.
NESTOR projektu siekiama pagerinti sienų stebėjimą ir apsaugoti išorines ES sienas, kurių dalį sudaro ir Lietuvos Respublikos sienos, ir palengvinti keitimąsi duomenimis tarp VSAT ir kitų ES valstybių sienų apsaugos institucijų, taip pat kitų institucijų, pavyzdžiui, pasienio policijos ar uostų įstaigų.
NESTOR sprendžia bendrą ES šalių uždavinį, t. y. Europos jūrų ir sausumos sienų apsaugą. Šiuo tikslu NESTOR projektu siekiama pademonstruoti visapusiškai veiksmingą naujos kartos holistinę sienų stebėjimo sistemą, kuri, vadovaujantis Europos integruoto sienų valdymo koncepcija, užtikrintų informuotumą apie padėtį prie jūros ir sausumos sienų.
Pagrindinis NESTOR tikslas – paskatinti ES šalių pasienio policijos tarnybas naudotis pažangiausiomis technologijomis, kurios padeda valstybėms narėms visapusiškai suprasti padėtį prie išorės sienų ir stiprinti jų saugumo institucijų sprendimų priėmimo ir reagavimo gebėjimus. Šiuo tikslu pagal NESTOR projektą kuriamas lankstus, integruotas ir prie galutinių naudotojų poreikių pritaikomas sprendimas, kuriame, naudojant standartines sudedamąsias dalis, derinamos visapusiškos stebėsenos galimybės, išankstinis informavimas laiku apie besiklostančias situacijas ir naujausių jutiklių duomenys. NESTOR technologijos buvo integruotos taip, kad sąveikautų tarpusavyje, siekiant aptikti, įvertinti ir reaguoti į neteisėtą veiką vykdant sienų stebėjimo misijas sausumoje ir jūroje. Visa NESTOR projekto koncepcija bus įvertinta trijuose tarptautiniuose bandymuose Lietuvoje, Kipre ir Graikijoje / Bulgarijoje, kurie apima sausumos ir jūrų sienų stebėjimo operacijas.
Bandyme dalyvavę VSAT pareigūnai ir NESTOR projekto nariai iš ES įsitikino, kad ši platforma gali veiksmingai ir operatyviai padėti operatoriams stebėti Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos išorės sienų saugumą, nustatyti įtartinas veiklas, naudojant jutiklių, stebėjimo kamerų, bepiločių orlaivių surinktą informaciją, kuri išmaniai apdorojama ir patogiai vizualizuojama NESTOR platformoje.
Naujų sprendimų ir technologijų testavimas suteikia tarnybos pareigūnams žinių apie naujausias technologijas, jų funkcionalumą ir galimybes. NESTOR bandymų metu įgytos žinios bus panaudotos atnaujinant Lietuvos Respublikos sienos stebėjimo sistemas, siekiant užtikrinti Lietuvos Respublikos išorinės ES sienos stebėjimą.