Baigėsi 18 mėnesių trukęs Europos Sąjungos finansuojamas NESTOR projektas

Vakar, oficialia NESTOR projekto galutine peržiūra, kuri buvo vykdoma nuotolinės telekonferencijos būdu, baigėsi 18 mėnesių trukęs Europos Sąjungos finansuojamas NESTOR projektas. Tai buvo paskutinis oficialus renginys, kurio metu visi konsortsiumo partneriai Europos Komisijos atstovams, Nestor projekto priežiūros komiteto atstovams bei Europos Komisijos deleguotiems vertintojams, pristatė darbo grupėse nuveiktus darbus ir pasiektus rezultatus.

Nestor projektas, tai 18 mėnesių trukęs projektas. 2021 m. lapkričio mėn. prasidėjusį NESTOR projektą (www.nestor-project.eu) įgyvendino 21 konsorciumo partneris, įskaitant ir Valstybės sienos apsaugos tarnybą prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos (toliau - VSAT), iš 13 Europos Sąjungos šalių. NESTOR finansuojamas Europos Komisijos programos „Horizon 2020“ lėšomis, kurio vertė beveik 5 milijonai eurų. 

 

Pav. 1. NESTOR projekto sukurta sistema.

 

Šio projekto metu sukurta sistema su daugybe techninių komponentų buvo bandoma (testuojama) trijuose skirtinguose Europos Sąjungos regionuose, trijose skirtingose valstybėse (paveikslas Nr. 1).

Vienas iš trijų ES finansuojamo projekto NESTOR bandymų – bandymas Baltijos jūros regione – buvo sėkmingai įgyvendintas Kuršių mariose, Lietuvos Respublikoje 2022 m. lapkričio 15-17 d.

Kuršių mariose vyko pirmasis iš trijų NESTOR projekto bandymų, kurio metu buvo išbandytos naujausios NESTOR sukurtos technologijos. Šiomis technologijomis buvo siekiama pagerinti neteisėtos migracijos ir kontrabandos per valstybės sieną stebėseną, taip pat palengvinti keitimąsi duomenimis tarp VSAT ir kitų Lietuvos bei kitų Europos Sąjungos valstybių institucijų.

Pagal bandomąjį scenarijų 16 km ilgio Lietuvos–Rusijos siena Kuršių mariose buvo saugoma nuo bandymų ją kirsti motorinėmis valtimis bei bepiločiais orlaiviais. Taip pat buvo saugojamasi nuo kontrabandininkų, galimai apsirengusių nardymo kostiumais ir veiklas vykdančiais po vandeniu Kuršių mariose.

Lietuvoje pernai metų lapkričio mėnesį vykusių bandymų metu buvo išbandytos šios šiuolaikinės technologijos:

- Radijo dažnių stebėjimo ir lokalizacijos sistema, skirta radijo signalams atpažinti. Ši sistema aptinka, klasifikuoja ir apdoroja žinomus ir nežinomus radijo dažnių signalus naudodama paskirstytą mobiliųjų ir stacionariųjų radijo dažnių imtuvų bei krypties ieškiklių tinklą, be kita ko, atitinkamą signalų apdorojimo programinę įrangą. Visa gauta informacija siunčiama tolesniam apdorojimui į NESTOR valdymo ir koordinavimo centrą.

- Tiesioginių vaizdo srautų analizės komponentai. Pagrindinis tikslas – apdoroti tiesioginius vaizdo srautus iš įvairių NESTOR optinių jutiklių (vaizdo, naktinio matymo, šiluminių) ir naudojant dirbtinio intelekto modelius nustatyti objektų buvimo vietą, juos atpažinti, klasifikuoti ir sekti.

- Iš NESTOR valdymo ir koordinavimo centro valdomi bepiločiai įrenginiai, skirti stebėti po vandeniu (bepiločiai povandeniniai dronai) ir iš oro ( interaktyvaus kabelio jungtimi prijungti bepiločiai orlaiviai).

- Vadovavimo ir koordinavimo centro sistema, kuri per sąveikumo lygmenį integruoja visus skirtingus stebėjimo, kontrolės, analizės ir sprendimų priėmimo paramos modulius ir užtikrina unikalią bendradarbiavimo aplinką, skirtą operacijoms planuoti ir vykdyti naudojant tekstinius pranešimus, žemėlapių lentą ir vaizdo konferencijas.

NESTOR bandymų metu buvo išbandytos tokios naujausios projekte sukurtos technologijos kaip interaktyvaus kabelio jungtimi prijungtas bepilotis orlaivis, povandeninis bepilotis dronas, valdomas optoelektroninė įranga, radijo dažnių fiksavimo monitoriai ir holistinė sienos stebėjimo sistema, kurioje integruotos visos minėtos technologijos (bandymų vieta pavaizduota 2 paveiksle).

Bandymo metu buvo išbandyta projekto metu sukurta išankstinio perspėjimo sistema, taip pat techninė įranga bei jos patobulinimai, skirti aptikti ir atpažinti objektus po vandeniu, ant vandens, ore ir sausumoje. Bandymų metu buvo vykdomi trys scenarijai, kurių metu buvo siekiama pademonstruoti, kaip NESTOR sistema gali padėti VSAT pareigūnams užfiksuoti neteisėtos migracijos pažeidimus ar kontrabandos gabenimo atvejus per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, o kartu ir Europos Sąjungos išorinę sieną sausuma, oru ir vandens keliais.

VSAT pareigūnų dalyvavimas NESTOR projekte buvo sėkmingas ir suteikė vertingos patirties. Pareigūnai turėjo galimybę sužinoti, kaip įdiegus ir sukonfigūravus naujausias NESTOR sukurtas technologijas bei naudojant modernias aptikimo priemones išplečiamos kontrabandos aptikimo ir stebėjimo galimybės.

NESTOR projektu buvo siekiama pagerinti sienų stebėjimą ir apsaugoti ES išorės sienas, kurių dalį sudaro ir Lietuvos Respublikos valstybės siena su trečiosiomis šalimis, ir palengvinti keitimąsi duomenimis tarp VSAT ir kitų ES valstybių sienų apsaugos institucijų, taip pat kitų bendradarbiaujančių institucijų.

Pagrindinis NESTOR tikslas – paskatinti ES šalių pasienio tarnybas naudotis pažangiausiomis technologijomis, kurios padeda valstybėms narėms kontroliuoti situaciją prie valstybės sienos gaunant  visapusišką informaciją apie padėtį prie išorės sienų ir stiprinti jų saugumo institucijų sprendimų priėmimo ir reagavimo gebėjimus.

 

Pav. 2. Bandymų vieta.

Naujų sprendimų ir technologijų testavimas dalyvaujant tokio pobūdžio projektuose, suteikia tarnybos pareigūnams žinių apie naujausias technologijas, jų funkcionalumą ir galimybes. NESTOR bandymų metu įgytos žinios bus panaudotos atnaujinant Lietuvos Respublikos sienos stebėjimo sistemas, siekiant užtikrinti Lietuvos Respublikos išorinės ES sienos stebėjimą.

Atnaujinimo data: 2023-10-09