>
2023-12-21

Pabradėje supažindinta su VSAT Užsieniečių registracijos centro modernizavimo projektu (foto)

Trečiadienį Pabradėje, Švenčionių rajone, veikiančiame VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) partneriams, suinteresuotų institucijų ir vietos visuomenės atstovams buvo pristatytas užsieniečių apgyvendinimo Migrantų multifunkcinio centro (MMC), dviejų naujų ir modernių pastatų, projektas.

Europos Sąjungos lėšomis finansuotas projektas „Pabradės užsieniečių registracijos centro rekonstrukcija ir statyba“ įgyvendintas pagal Europos kaimynystės priemonę. Šio projekto partneriai – Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

20231220 URC-2.jpg 20231220 URC-3.jpg

Projektas buvo įgyvendintas per puspenktų metų, nuo 2019 m. birželio iki 2023 m. gruodžio. Bendra jo vertė – per 14 mln. eurų, iš kurių 90 proc. (beveik 13 mln. eurų) buvo skirta iš Europos kaimynystės priemonės. Migrantų multifunkcinio centro statybai per 1 mln. eurų taip pat buvo gauta iš Europos prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo. 10 proc. (daugiau kaip 1,4 mln. eurų) projekto vertės sudarė jo partnerių, didžioji dalis – VSAT, lėšos.

Šiuo įgyvendintu projektu siekiama užtikrinti Lietuvoje užsieniečių priėmimo sąlygas, atitinkančias tarptautinius ir nacionalinius standartus, pagerinti URC darbuotojų, policininkų bei ugniagesių darbo sąlygas, padidinti Pabradės miesto gyventojų saugumą, padaryti jiems policijos ir ugniagesių tarnybų paslaugas labiau prieinamas.

Įgyvendinus projektą buvo atnaujinta Pabradės URC infrastruktūra. Pastatytas Migrantų multifunkcinis centras, sulaikytų moterų bendrabutis ir užsieniečių priėmimo pastatas. Rekonstruoti administracinis pastatas, papildžius jį priestatu, technikos saugykla su policijos ir gaisrininkų patalpomis ir valgykla bei du sandėliai. Pastatyti šunų voljerai, įrengti išoriniai inžineriniai tinklai, nugriauti seni pastatai ir sutvarkyta URC teritorija, nupirkta reikalingos įrangos.

Pastatytas ir įrengtas MMC pagerins Lietuvoje sulaikytų ir prieglobsčio besiprašančių užsieniečių gyvenimo sąlygas. Daugiau nei 5 000 kv. m. užimančiuose pastatuose įrengti gyvenamieji kambariai migrantams, valgykla, socialinių darbuotojų bei psichologų kabinetai, sporto, poilsio bei maldos kambariai. Pastatai, kuriuose galės būti apgyvendinti 462 asmenys, pritaikyti žmonėms su negalia.

Atnaujintame URC iš viso galės būti apgyvendinta 685 užsieniečiai.

20231220 URC-5.jpg 20231220 URC-6.jpg

Įgyvendintą projektą pristatė URC valdybos viršininkas Aleksandras Kislovas. Renginio, kuriame dalyvavo vidaus viceministras Arnoldas Abramavičius, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė ir VSAT vadas generolas Rustamas Liubajevas, svečiai turėjo galimybę susipažinti su URC, apžiūrėti naujai įrengtas patalpas.

Pasak A. Abromavičiaus, nors šiandien neteisėta migracija bendromis vidaus reikalų sistemos tarnybų ir kitų institucijų pastangomis sustabdyta, tačiau turime būti pasiruošę panašioms organizuotoms hibridinėms atakoms ateityje. Pabradėje iškilus naujam pabėgėlių apgyvendinimo centrui, esant būtinybei, galima bus sklandžiau ir užtikrinčiau valdyti migrantų srautus ir suteikti jiems būtiną pagalbą.

Ateinančiais metais liepos 1d. pradės veikti Pabėgėlių priėmimo centro pagrindu įkurta agentūra, kuri bus pagrindinė už migrantų priėmimą atsakinga įstaiga. Agentūra užtikrins, kad jiems būtų teikiamos socialinės, apgyvendinimo ir kitos būtiniausios paslaugos.

VSAT Komunikacijos skyriaus inf.