2024-04-15

Nelaukdami sprendimo dėl prieglobsčio suteikimo Latvijoje, tadžikai, tautiečio padedami, mėgino sprukti į Vakarų Europą (foto)

Pasvalio rajone pasieniečiai sulaikė Tadžikistano pilietį, kuris į Vakarų Europą neteisėtai vežė šešis Tadžikistano piliečius. Pirminiais duomenimis, šie užsieniečiai Latvijoje buvo pasiprašę prieglobsčio.

Penktadienio vakarą VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Šiaulių pasienio užkardos pareigūnai ties Škilinpamūšio kaimu (Pasvalio r.) patikrinti sustabdė į Lietuvą vykstantį automobilį  BMW X3. Transporto priemonę su latviškais valstybinio numerio ženklais vairavo 33-iejų tadžikas, turintis leidimą laikinai gyventi Latvijoje.

Kartu su juo vyko ir jo tautiečiai – 31-erių ir 23-ejų  tadžikų šeima su dviem mažamečiais vaikais bei 20-ies ir 17-os merginos. Nė vienas jų neturėjo dokumentų, suteikiančių teisę atvykti ir būti Lietuvoje bei Šengeno erdvėje. Jie pasieniečiams pateikė Latvijos prieglobsčio prašytojo asmens dokumentus. Neteisėtai kirtę Latvijos sieną iš Baltarusijos, užsieniečiai buvo apgyvendinti Latvijoje prieglobsčio prašytojų centre. Kol nagrinėjami jų prašymai, išvykti iš Latvijos tadžikai neturėjo teisės.

20240415 migr-Pasval-2-pix.jpg 20240415 migr-Pasval-3-pix.jpg

Vairuotoją ir kartu vykusius keleivius VSAT pareigūnai sulaikė. VSAT Pagėgių pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokuroras. Už tokią nusikalstamą veiką įstatyme numatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki šešerių metų. 

Užsieniečius gabenęs vyriškis uždarytas į areštinę, jam paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Neteisėti migrantai apgyvendinti VSAT  Užsieniečių registracijos centre. Artimiausiu metu, kaip įprasta tokiais atvejais, jie bus perduoti Latvijos pasienio pareigūnams.

Tokia schema, kai iš Baltarusijos į ES besibraunantys migrantai prašo prieglobsčio pirmoje bendrijos valstybėje, o pradėjus procedūras ieško galimybių sprukti į Vakarų Europą, – įprastinė. Latvija ir Lietuva tokių asmenų teise išeiti iš apgyvendinimo vietų planuose tėra tranzitinės valstybės.

Pernai iš Latvijos apgyvendinimo centrų pabėgusių užsieniečių Lietuvoje ir Lenkijoje sulaikyta ketvirtis tūkstančio, o dar beveik tūkstantis įkliuvo tokių, kurie į Latviją nelegaliai pateko iš Baltarusijos ir iškart bandė per Lietuvą vykti į Vakarų Europą.

Pernai VSAT fiksavo didelį neteisėtos antrinės migracijos iš Latvijos padidėjimą. Iš viso 2023 m. buvo sulaikyti 1 193 neteisėti migrantai, kurie gabenti ar patys vyko iš Latvijos, į kurią jie dažniausiai neteisėtai įsibrovė iš Baltarusijos.

2022 m. buvo sulaikyti tik 84 neteisėti migrantai.

Pernai du trečdalius tokių užsieniečių sulaikė Lietuvos pareigūnai prie ES vidaus sienų su Latvija ir Lenkija, kur nėra nuolatinės kontrolės, arba šalies viduje. Trečdalį migrantų dar sulaikė Lenkijos pareigūnai.

Tokius atėjūnus, atlikę reikalingas procedūras, Lietuvos pasieniečiai paprastai grąžina kolegoms iš Latvijos.

VSAT duomenimis, penktadalis, t. y. 256 asmenys, pernai iš Latvijos per Lietuvą į Vakarų Europą mėginusių patekti migrantų buvo neteisėtai pasišalinę iš šios šalies užsieniečių apgyvendinimo centrų. Likę 80 proc., t. y. 937 asmenys, iš Baltarusijos neteisėtai kirtę Latvijos sieną bandė vykti per Lietuvą savo tikslo valstybių link.

Pernai Lietuvos VSAT pareigūnai sulaikė 168 neteisėtų migrantų gabentojus. Pagal pilietybę daugiausia tarp jų buvo Latvijos piliečių – 53.

Į neteisėtą žmonių gabenimą įsitraukę asmenys stengdavosi užtikrinti migrantų pasitikimą prie Latvijos sienos su Baltarusija arba prie Latvijos užsieniečių apgyvendinimo vietų ir gabenti užsieniečius iš šios šalies per Lietuvą jų tikslo valstybių Vakarų Europoje link, dažniausiai – į Vokietiją.

Užsieniečiai iš Latvijos neteisėtai vykdavo ne tik naudodamiesi gabentojų paslaugomis grupėmis nuo kelių iki daugiau kaip dvidešimties asmenų, bet kartais, apsirūpinę svetimais arba klastotais kelionės dokumentais, pasirinkdavo maršrutinius autobusus.

2023 m.  Latvija patyrė itin didelį Baltarusijos organizuojamos neteisėtos migracijos spaudimą. Į Latviją pernai brovėsi ir nebuvo įleista beveik puspenkto karto daugiau neteisėtų migrantų nei į Lietuvą, atitinkamai 13 868 ir 2 643.

Nuo Baltarusijos režimo sukeltos migracijos krizės pradžios 2021 m. vasarą iki 2023 m. pradžios Lietuva buvo svarbesnis nei Latvija rytinės kaimynės taikinys. Ir 2021 m., ir 2022 m. į Lietuvą mėgino patekti dukart daugiau migrantų nei į Latviją.

VSAT Pagėgių pasienio rinktinės inf.