2025-02-07

„Vieningas atsakas 25“: VSAT ir Lietuvos kariuomenė stiprina pasirengimą povandeninei infrastruktūrai apsaugoti (foto)

Pirmąją vasario savaitę Lietuvos kariuomenė (LK) ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) Baltijos jūroje surengė bendrus mokymus ir pratybas „Vieningas atsakas 25“. Jos skirtos treniruotis ir tobulinti reagavimą į incidentus, apjungiant skirtingus vienetus, veikiančius skirtingų scenarijų metu.

20250207 pratybos su LK-8--.jpg 20250207 pratybos su LK-7--.jpg

„Vieningas atsakas 25“ subūrė dalinius iš Karinių jūrų pajėgų (KJP), Karinių oro pajėgų, Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) bei VSAT Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės ir VSAT Specialiosios paskirties skyriaus (SPS) Pagėgių komandos pareigūnų, siekiant užtikrinti koordinuotą ir efektyvų atsaką į galimas grėsmes. Šie mokymai – svarbus žingsnis stiprinant kritinės infrastruktūros apsaugą ir operatyvų atsaką į galimus pažeidimus, įskaitant įtariamų pažeidėjų sulaikymo procedūras.

20250207 pratybos su LK-4--.jpg 20250207 pratybos su LK-5--.jpg

Mokymų metu buvo imituojamos įvairios situacijos, taip pat scenarijus, kai civilinis laivas, pažeisdamas tarptautines saugios laivybos taisykles ir kritinės infrastruktūros apsaugos zoną, priartėjo prie Lietuvos teritorinės jūros ir vykdė įtarimą keliančią veiklą netoli „NordBalt“ elektros jungties kabelio.

20250207 pratybos su LK-6--.jpg 20250207 pratybos su LK--.jpg

Į incidentą išskirtinėje ekonominėje zonoje reagavo KJP budintis laivas, kuris taip pat teikė pagalbą pasieniečiams Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje. VSAT pareigūnai pratybose dalyvavo su greitaeigiu kateriu „Boomeranger“. Nustačius pažeidimą, buvo vykdomos laivo apžiūros procedūros. VSAT Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės ir VSAT SPS Pagėgių komandos pareigūnams tikrinantlaivą pažeidėją, pagal patvirtintas sąveikos procedūras jiems paramą teikė KJP Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos laivų apžiūros komanda.

20250207 pratybos su LK-9--.jpg

Pagal kitą scenarijų, laivui pažeidėjui plaukiant išskirtinėje ekonominėje zonoje bei jo įgulai atsisakius paklusti ir pasipriešinus ginklu, į operaciją įsitraukė LK Specialiųjų operacijų pajėgos. Jos neutralizavo ginkluotus asmenis laivo denyje ir užtikrino, kad VSAT pareigūnai saugiai patektų į laivąbei jį patikrintų Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje. Įtartiną laivą stebėjo ir karius bei VSAT pareigūnus iš oro saugojo Karinių oro pajėgų sraigtasparnio įgula.

20250207 pratybos su LK-2--.jpg 20250207 pratybos su LK-2-2--.jpg

Tokios kompleksinės pratybos leidžia atsakingoms institucijoms veikti koordinuotai ir efektyviai, taip pat pasitikrinti veiksmų algoritmus dar iki galimo povandeninės infrastruktūros ar kito tikėtino pažeidimo, treniruotis ir tobulinti LK ir VSAT sąveikos plane numatytas procedūras.

20250207 pratybos su LK-2-3--.jpg 20250207 pratybos su LK-2-4--.jpg

Pabrėžtina, kad pastaruoju metu Baltijos jūroje vis dažniau fiksuojami povandeninės infrastruktūros pažeidimai, todėl ieškoma įvairių būdų stiprinti regiono saugumą. Šiuo metu vykdomi ir NATO sustiprinto budrumo veiksmai Baltic Sentry, kurių metu aljanso pajėgos vykdo įvairius veiksmus sausumoje, ore ir jūroje, siekdamos užtikrinti prevenciją ir greitą reagavimą. KJP vado flotilės admirolo Giedriaus Premenecko teigimu, šiandien saugumo aplinka reikalauja nuolatinio budrumo ir pasirengimo. „Povandeninė kritinė infrastruktūra – gyvybiškai svarbi tiek Lietuvos, tiek viso Baltijos regiono saugumui, todėl pratybos „Vieningas atsakas 25“ leidžia mums tobulinti bendradarbiavimą su kitomis institucijomis ir užtikrinti, kad galėtume greitai ir efektyviai reaguoti į bet kokias grėsmes“, – sako admirolas.

20250207 pratybos su LK-2-5--.jpg 20250207 pratybos su LK-2-6--.jpg

Pratybos „Vieningas atsakas 25“ taip pat yra dalis pasirengimo prieš vasario 9 d. numatytą Baltijos šalių atsijungimą nuo BRELL elektros tinklo sistemos. Atsijungimas nuo rusiškos energetinės sistemos ir sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais – strateginis Lietuvos ir viso Baltijos regiono tikslas, todėl ypatingas dėmesys skiriamas elektros infrastruktūrai, įskaitant povandeninius kabelius, apsaugoti nuo galimų grėsmių.

20250207 pratybos su LK-2-7--.jpg 20250207 pratybos su LK-2-8--.jpg

20250207 pratybos su LK-2-9--.jpg

Lietuvos kariuomenės inf., SOP ir Tomo Dunausko (KJP) nuotr.